Event Schedule:

Friday, November 13, 5pm – 7:30pm ET

The Political Economy of Inequality, Democracy, & Oligarchy (Emma Coleman Jordan, andré douglas pond cummings, Atiba Ellis, Steven Ramirez, Gerald Torres)

Thursday, January 28, 5:30 PM – 7:00 PM ET 

LPE & Macroeconomics (Saule Omarova, Lev Menand, Erik Gerding, Anna Gelpern, Adam Feibelman)

Monday, February 8, 11 AM – 12:30 PM ET

The International Law of Money (Rohan Grey, Nathan Tankus, John Haskell, Karina Patricio Ferreira Lima)

Thursday, February 18, 5:15 PM – 6:45 PM ET

Radical Legal Imaginaries Plenary (Dorothy Roberts, Aziz Rana, Amna Akbar, moderated by Amy Kapczysnki)

Monday, February 22, 2 PM – 3:30 PM ET

Racial Capitalism (Daria Roithmayr, Mehrsa Baradaran, Veena Dubal, Angela Harris, K-Sue Park, Athena Mutua)

Tuesday, February 23, 4PM – 5:30 PM ET

Globalization After Neoliberalism: Disruption, Distribution, & Democracy in the World Economic Order (Sonia Rolland, David Trubek, Dan Danielsen, Alvaro Santos, David Grewal)

co-sponsored by the Center for the Advancement of the Rule of Law in the Americas (CAROLA) at Georgetown Law. 

Monday, March 1, 2PM – 3:30PM ET

Power, Money, & Markets (Talha Syed, Roy Kreitner, Paula Ahumada, Suresh Naidu)

Thursday, March 4, 2:30 PM – 4:00 PM ET

Social Movements and the Relation to the Political (Willy Forbath, John Whitlow, Connie Razza, Brian Kettenring, Lucie White)

Friday, March 12, 1PM – 2:30PM ET

Moral Economy after Consumer Sovereignty (Luke Herrine, Kate Redburn, Sanjukta Paul, Marshall Steinbaum, Sandeep Vaheesan)

Wednesday, March 17, 6PM – 7:30PM ET

The Political Economy of Motherhood: How Race, Poverty, and (Non-) Equal Rights Shape Society (Wendy Bach, Jessica Dixon Weaver, Cynthia Godsoe, Julie Suk)

Thursday, March 18th, 7PM – 8:30PM ET

Transforming Private Control Over Political Production (Jamee Moudud, John Cioffi, Timothy Kuhner, Ezra Rosser, Jedidiah Kroncke)

Thursday, March 25th, 7AM – 8:30AM ET

Revival and Renewal of Marxist Approaches (Ntina Tzouvala, Robert Knox, Tor Krever, Mai Taha, Nate Holdren)

Thursday, April 8th, 7pm – 8:30PM ET

Intersectional Environmentalism and the Biden Administration (Maxine Burkett, Ann Eisenberg, Sarah Krakoff, Sharmila Murthy, Michalyn Steele)

Thursday, April 22nd, 12PM – 1:30PM ET

Critical Theory & Legal Reform: Past & Future (Duncan Kennedy, Libby Adler, Aziza Ahmed, Akbar Rasulov) — POSTPONED

Monday, April 26th, 4PM – 5:30PM ET

LPE, Inclusion, and Public Law (Swethaa Ballakrishnen, Deborah Dinner, Amanda Shanor, Reva Siegel)

Register for Event

More exciting live events still to be announced this Spring!

Upcoming Blog Symposia:

Political Economy, Political Technology: Legal, Economic and Computational Systems of Social Ordering (Jason Jackson, Jake Goldenfein, Ben Green, Salome Viljoen)

Repurposing the Tools & Methods of Capitalism (Zach Liscow, Jon Michaels, Julia Mahoney, David Ciepley)

Transforming the Political Economy for the Vulnerable Subject (Martha McCluskey, Lua Kamal Yuille, Ronit Kedar, Hila Keren)

Producing Subjects: Rethinking Productivity, Subjectivity, and Value (Susan Dianne Brophy, Honor Brabazon, Anatasia Tataryn)

Courts and Capitalism (Lynn Adelman, Joseph Fishkin, Kathryn Sabbeth, Matthew Dimick)

Legal History of LPE (Noah Rosenblum, Kate Redburn, Niko Bowie, Bill Novak, Stephanie McCurry)